Wrzesień w naszym przedszkolu - 2021

23.09 Dzień Pieczonego Ziemniaka – Witamy Jesień

30.09 Dzień Chłopaka

Wrzesień

Wrzesień to miesiąc, który przynosi nowe plany, pomysły i nadzieję. To ten czas, gdy niektórzy pierwszy raz założą przedszkolne kapcie i zaczną piękną przygodę pt. „Przedszkole! „Są i tacy, którzy piszą kolejne rozdziały, pełne radości, zabawy i doświadczenia. Jedno ich łączy, są ciekawi świata, a my musimy w nich tę ciekawość rozbudzić do maksimum, żeby za kilka lat stwierdzić: „Udało się”. Pierwsze dni, a nawet tygodnie obfitują w wiele emocji, tych pozytywnych ale także i tych, których wszyscy z nas starają się uniknąć… Rodzice, tutaj Was pocieszę: Będzie dobrze, cierpliwości! Cały sukces opiera się na przetrwaniu, rozmowie, pokorze i zrozumieniu. W końcu dla Waszych pociech rozpoczęcie lub kontynuacja przedszkola, to jak dla Was, nowa praca, nowy szef, nowi współpracownicy. Wszystko to łączy się ze stresem, z którym my sobie radzimy, a dzieci uczą się tego od nas. To one nas obserwują, zapamiętują nasze zachowania i uczą się życia w społeczności. Także głowa do góry, jesteście dla nich supermenem lub supermanką i na pewno przekażecie im swoje super moce. My jako personel wykwalifikowany, doświadczony, zrobimy wszystko, by było miło, ciekawie, mądrze a przede wszystkim dobrze. A na potwierdzenie naszych słów zerkajcie często na naszą stronę, na której znajdą się dowody naszej pracy. Takie już miały miejsce w tym miesiącu, bo już 15 września nasze dzieci wybrały się do lasu, na grzyby. Co tam widziały, czego się nauczyły, a ile było przy tym pytań, opowieści… Cele były oczywiste: poznanie uroków okolicy w której mieszkamy, przyrody, drzew, krzewów, zwierząt, no i grzybów. Oczywiście ku przestrodze: „Muchomora omijamy z daleka”. Trzeba jednak przyznać, że przyroda obdarzyła go wdziękiem. I tu, dzieci poznały, że nie wszystko dobre, co piękne. Następne wydarzenie, ważne dla tych, którzy nasze progi przekroczyli po raz pierwszy, to pasowanie na przedszkolaka. Dzieci pięknie ubrane, uśmiechnięte, stały się przedszkolakami na 100%. Krasnale dumnie, z wypiekami na twarzy recytowały wiersz pt.: „ Mam trzy latka, trzy i pół”, by zaraz potem zaśpiewać piosenkę pt.: „Małe krasnoludki”. Kotki przypomniały wszystkim, jak powinien zachowywać się prawdziwy przedszkolak. A wiecie jak? Oni wiedzą, zapytajcie. Później pięknie zaśpiewały o przedszkolu, gdzie zawsze jest wesoło, ciekawie i słonecznie. Na końcu na scenę wkroczyli oni, Ci o których w Krasnalach krążą legendy – Smerfy. Pokazali co potrafią, zaśpiewali z przytupem, by później ustąpić miejsca Pani Dyrektor, która z uśmiechem na twarzy powiedziała: „Pasowanie czas zacząć.” Pod koniec miesiąca, gdy jesień już do nas zawitała, słońce pięknie świeciło, dzieci już oswajały się z nową sytuacją, na salony wszedł ziemniak, który rozbudził apetyt wszystkich. Więc został królem pieczonego ziemniaka, pikniku z dziećmi, rodzicami no i Paniami, które mogły już pokazać, jak miło spędzać czas z dziećmi. Były pyszne ciasta, które przygotowali Ci z super mocami, dlatego takie dobre. Nie zabrakło kiełbaski, która pieczona przy ognisku o tej porze roku, smakuje wyśmienicie. Dzieci mogły biegać po leśnej polanie, pod czujnym okiem ( a nawet wieloma oczyma), tańczyć, śpiewać, konkurować. Wszystko to określone słowem integracja miało jeden cel: jednostka sama nic nie zdziała, zgrana grupa może przenosić góry! I jak brzmią słowa piosenki: „Pomoc pochodzi z nieba. No to góry do góry…” Tym mottem pożegnaliśmy się, by przywitać kolejny dobry dzień. Koniec miesiąca należał do chłopców, mieli swoje święto, które pozwala im w tym dniu czuć się wyjątkowo. Dziewczynki zadbały o to, by miłe słowo trafiło do ich serca, a słodki poczęstunek do ich żołądków. Niektórzy dostali piękne laurki, które dawane w ukryciu, były oznaką sympatii. I jak zwykło się mówić: „I tym optymistycznym akcentem kończymy”…Nie, nie, my nie kończymy, to był dopiero wstęp do wspomnianej już na początku cudownej przygody, w której mamy zaszczyt brać udział z dziećmi, największym skarbem swoich rodziców.

Wrzesień w naszym przedszkolu - 2021